Rodzaje zdjęć, które wykonujemy w naszym gabinecie :

Zdjęcie zębowe – najprostsze, stosowane w diagnostyce pojedynczych zębów np. przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia kanałowego.  Zdjęcie to obejmuje swoim zasięgiem kilka (około 3) sąsiednich zębów jednego łuku, ukazując jednocześnie ich korony i korzeni jak również część otaczającej ząb kości.

Zdjęcie pantomograficzne lub po prostu OPG – to zdjęcie przeglądowe wszystkich zębów ( górnych i dolnych), zatok szczękowych, stawów skroniowych oraz kości szczęki i żuchwy. Wykonywane celem oceny jamy ustnej przed planowym leczeniem protetycznym, chirurgicznym czy ortodontycznym. Zdarza się, że dzięki wykonaniu tego badania wykrywamy zmiany ( torbiele, nowotwory), które tworzą się nie dając na początku żadnych objawów.

Wskazania do badania :

  • diagnostyka chorób zębów i tkanek okołowierzchołkowych
  • ocena okluzji w leczeniu ortodontycznym
  • diagnostyka zmian w obrębie kości (np. torbiele, martwica, zwapnienia, nowotwory)
  • diagnostyka zatok przynosowych
  • diagnostyka stawu skroniowo-żuchwowego
  • kontrola i ocena leczenia kanałowego

Badanie pantomograficzne można wykonać w każdym momencie, nie wymaga ono specjalnego przygotowania pacjenta. Nie trzeba być na czczo. Jest bezbolesne i trwa kilkanaście sekund. Przed wykonaniem zdjęcia pacjent musi wyjąć wszystkie ruchome uzupełnienia protetyczne i zdjąć wszystkie metalowe przedmioty znajdujące się w okolicy głowy i szyi (okulary, kolczyki, łańcuszek itp) W celu ochrony  przed nadmiernym naświetleniem należy nałożyć specjalny fartuch.

Pacjenta jest ustawiany przy kolumnie aparatu, specjalne ramię głowicy obraca się wokół głowy przez kilkanaście sekund.

Wynik badania na płycie CD pacjent otrzymuje po 5 minutach.

Przeciwwskazania :

Ciąża (można wykonywać tylko w przypadku bezwzględnej konieczności u kobiet w ciąży )

U dzieci- ostrożnie, z wykorzystaniem zmniejszonej dawki promieniowania. Wykonanie badania pantomograficznego powinno zostać odnotowane w Książeczce zdrowia dziecka.

Badanie jest nieinwazyjne, nie ma możliwości wystąpienia żadnych powikłań po badaniu.